Last MSRP ฿950,000
Toyota Celica ST162 2.0 GT-i (1985-1989) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 186 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4350 x 1690 x 1300 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2525 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 186 L |
| ราคา / Price | ฿950,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿150,000 - ฿300,000 |