Last MSRP ฿1,250,000
Toyota Celica ZZT230 1.8 SS-I (1999-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1794 cc |
| แรงม้า / Power | 140 hp |
| แรงบิด / Torque | 172 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1090 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4340 x 1735 x 1305 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2600 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 186 L |
| ราคา / Price | ฿1,250,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿250,000 - ฿500,000 |