Last MSRP ฿1,199,000
Toyota Corolla Cross 1.8 Hybrid Premium Safety (2020-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1798 cc |
| แรงม้า / Power | 122 hp |
| แรงบิด / Torque | 142 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1.3 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 170 km/h |
| 0-100 km/h | 8.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1430 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 23.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4460 x 1825 x 1603 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2640 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 440 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2021) |
| ราคา / Price | ฿1,199,000 |