Starting from ฿999,000
Toyota Corolla Cross 1.8 Sport (Facelift) (2024) — Full specs, price from ฿999,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1798 cc |
| แรงม้า / Power | 140 hp |
| แรงบิด / Torque | 177 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4460 x 1825 x 1620 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2640 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 440 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2020) |
| ราคา / Price | ฿999,000 |