Last MSRP ฿620,000
Toyota Corolla 1.6 GXi (E100) (1991-1996) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1587 cc |
| แรงม้า / Power | 102 hp |
| แรงบิด / Torque | 140 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 12 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1010 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4275 x 1685 x 1380 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2465 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 470 L |
| ราคา / Price | ฿620,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿80,000 - ฿160,000 |