Last MSRP ฿879,000
Toyota Corolla 1.8 E (E140) (2008-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1798 cc |
| แรงม้า / Power | 132 hp |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1260 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.4 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4540 x 1760 x 1465 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2600 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 470 L |
| ราคา / Price | ฿879,000 |