Last MSRP ฿1,059,000
Toyota Corolla 2.0 G E140 (Facelift) (2010-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1987 cc |
| แรงม้า / Power | 143 hp |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1260 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4540 x 1760 x 1465 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2600 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 470 L |
| ราคา / Price | ฿1,059,000 |