Toyota Corona ST170 2.0 GLi (ST170) (1987-1992) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 128 hp |
| แรงบิด / Torque | 178 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1070 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4470 x 1690 x 1395 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2525 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 450 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿40,000 - ฿70,000 |