Toyota Estima 3.0 V6 (XR30/XR40) (2000-2006) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2994 cc |
| แรงม้า / Power | 220 hp |
| แรงบิด / Torque | 300 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4750 x 1790 x 1770 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2900 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿350,000 - ฿550,000 |