Last MSRP ฿1,560,000
Toyota Fortuner 2.4 Legender 2WD (2020-2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2393 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2095 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4795 x 1855 x 1835 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2745 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 296 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2020) |
| ราคา / Price | ฿1,560,000 |