Last MSRP ฿1,390,000
Toyota Fortuner 3.0 V 2WD AT - TRD Sportivo I (2010-2011) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2982 cc |
| แรงม้า / Power | 171 hp |
| แรงบิด / Torque | 343 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1920 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4705 x 1840 x 1850 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 296 L |
| ราคา / Price | ฿1,390,000 |