Starting from ฿2,699,000
Toyota GR86 2.4 MT (2022) — Full specs, price from ฿2,699,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2387 cc |
| แรงม้า / Power | 234 hp |
| แรงบิด / Torque | 250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 226 km/h |
| 0-100 km/h | 6.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1270 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4265 x 1775 x 1310 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2575 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 186 L |
| ราคา / Price | ฿2,699,000 |