Last MSRP ฿527,000
Toyota Hilux 2.4 Diesel SWB (Built-in Deck) (2023-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2393 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 343 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 170 km/h |
| 0-100 km/h | 13 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1470 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4970 x 1785 x 1735 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2022) |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 820 kg |
| ราคา / Price | ฿527,000 |