Last MSRP ฿1,479,000
Toyota Innova Zenix 2.0 HEV Premium (Gen 3) (2023-2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1987 cc |
| แรงม้า / Power | 186 hp |
| แรงบิด / Torque | 206 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 0.75 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1735 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 6 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 21.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4755 x 1850 x 1795 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2850 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 239 L |
| ASEAN NCAP | 4 ดาว (2016) |
| ราคา / Price | ฿1,479,000 |