Last MSRP ฿1,133,000
Toyota Innova 2.8 E AT (Gen 2 Pre-facelift) (2016-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2755 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 12 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1735 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4735 x 1830 x 1795 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ASEAN NCAP | 4 ดาว (2016) |
| ราคา / Price | ฿1,133,000 |