Last MSRP ฿4,990,000
Toyota Land Cruiser 250 2.4 Turbo VX (J250) (2024-2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2393 cc |
| แรงม้า / Power | 278 hp |
| แรงบิด / Torque | 430 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2210 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4925 x 1935 x 1935 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2850 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 390 L |
| ราคา / Price | ฿4,990,000 |