Last MSRP ฿6,500,000
Toyota Land Cruiser 300 3.5 V6 Twin-Turbo ZX (J300) (2021-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3444 cc |
| แรงม้า / Power | 415 hp |
| แรงบิด / Torque | 650 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 230 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2460 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4985 x 1990 x 1925 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2850 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 553 L |
| ราคา / Price | ฿6,500,000 |