Last MSRP ฿1,800,000
Toyota Land Cruiser 80 VX 4.2D (1990-1997) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4164 cc |
| แรงม้า / Power | 135 hp |
| แรงบิด / Torque | 285 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2130 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4820 x 1930 x 1895 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2850 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 553 L |
| ราคา / Price | ฿1,800,000 |