Toyota MR2 1.8 S SMT (ZZW30) (2000-2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1794 cc |
| แรงม้า / Power | 140 hp |
| แรงบิด / Torque | 170 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 980 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 3885 x 1695 x 1240 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2450 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 100 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿650,000 - ฿1,300,000 |