Toyota MR2 2.0 GT (SW20) (1989-1999) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 220 hp |
| แรงบิด / Torque | 304 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1260 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4170 x 1695 x 1235 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 100 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿500,000 - ฿1,200,000 |