Last MSRP ฿3,199,000
Toyota Previa 2.4 Luxury (ACR50) (2012-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2362 cc |
| แรงม้า / Power | 170 hp |
| แรงบิด / Torque | 224 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1840 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4800 x 1800 x 1750 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2950 mm |
| ราคา / Price | ฿3,199,000 |