Last MSRP ฿1,390,000
Toyota Prius 1.8 Top (Gen 4 XW50) (2016-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1798 cc |
| แรงม้า / Power | 98 hp |
| แรงบิด / Torque | 142 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1390 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 24.4 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4540 x 1760 x 1470 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 457 L |
| ราคา / Price | ฿1,390,000 |