Last MSRP ฿1,339,000
Toyota RAV4 2.0 E (XA50) (2019-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1987 cc |
| แรงม้า / Power | 170 hp |
| แรงบิด / Torque | 203 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 9.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1560 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4600 x 1855 x 1685 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2690 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 580 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2020) |
| ราคา / Price | ฿1,339,000 |