Toyota RAV4 2.0 G (XA40) (2013-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1987 cc |
| แรงม้า / Power | 146 hp |
| แรงบิด / Torque | 187 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 9.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1530 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4570 x 1845 x 1670 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2660 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 580 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿600,000 - ฿900,000 |