Last MSRP ฿1,799,000
Toyota RAV4 2.5 Hybrid Premium (XA50) (2019-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2487 cc |
| แรงม้า / Power | 218 hp |
| แรงบิด / Torque | 221 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 8.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4600 x 1855 x 1685 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2690 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 580 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2020) |
| ราคา / Price | ฿1,799,000 |