Last MSRP ฿1,140,000
Toyota Sport Rider 3.0 G 4WD (Facelift) (2001-2004) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2982 cc |
| แรงม้า / Power | 125 hp |
| แรงบิด / Torque | 305 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 170 km/h |
| 0-100 km/h | 12.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1810 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4600 x 1690 x 1820 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2800 mm |
| ราคา / Price | ฿1,140,000 |