Toyota Sprinter 1.6 GL (1987-1992) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1587 cc |
| แรงม้า / Power | 90 hp |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4270 x 1665 x 1365 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2430 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 450 L |