Starting from ฿5,299,000
Toyota GR Supra 3.0L inline-6 AT (2023+ facelift) (2023) — Full specs, price from ฿5,299,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2998 cc |
| แรงม้า / Power | 387 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1570 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4379 x 1854 x 1292 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2470 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 290 L |
| ราคา / Price | ฿5,299,000 |