Last MSRP ฿3,889,000
Toyota Vellfire 2.5 Executive Lounge (AGH30) - Facelift (2018-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2494 cc |
| แรงม้า / Power | 182 hp |
| แรงบิด / Torque | 235 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2060 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4935 x 1850 x 1895 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| ราคา / Price | ฿3,889,000 |