Starting from ฿6,690,000
Toyota Vellfire 2.5 Hybrid Premium (AYH40) (2023) — Full specs, price from ฿6,690,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2487 cc |
| แรงม้า / Power | 250 hp |
| แรงบิด / Torque | 236 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 0.75 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2060 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5010 x 1850 x 1950 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| ราคา / Price | ฿6,690,000 |