Last MSRP ฿4,399,000
Toyota Vellfire 3.5 VL (GGH20) (2008-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3456 cc |
| แรงม้า / Power | 276 hp |
| แรงบิด / Torque | 344 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2060 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4840 x 1840 x 1905 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2950 mm |
| ราคา / Price | ฿4,399,000 |