Starting from ฿875,000
Toyota Veloz 1.5 Premium (2022) — Full specs, price from ฿875,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1496 cc |
| แรงม้า / Power | 106 hp |
| แรงบิด / Torque | 138 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| 0-100 km/h | 12.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1160 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4475 x 1750 x 1730 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2022) |
| ราคา / Price | ฿875,000 |