Last MSRP ฿694,000
Toyota Vios 1.5 Mid (Gen 3 Facelift) (2017-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1496 cc |
| แรงม้า / Power | 108 hp |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1060 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4420 x 1730 x 1475 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2550 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 475 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2022) |
| ราคา / Price | ฿694,000 |