Starting from ฿909,000
Toyota Yaris Cross 1.5 HEV Premium Luxury (2023) — Full specs, price from ฿909,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1496 cc |
| แรงม้า / Power | 91 hp |
| แรงบิด / Torque | 121 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 0.75 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 946 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1195 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 26.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4310 x 1770 x 1670 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 390 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2023) |
| ราคา / Price | ฿909,000 |