Last MSRP ฿519,000
Toyota Yaris 1.2 E (XP150) (2013-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1197 cc |
| แรงม้า / Power | 86 hp |
| แรงบิด / Torque | 108 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 12 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1050 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4115 x 1700 x 1475 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2550 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 326 L |
| ราคา / Price | ฿519,000 |