Last MSRP ฿669,000
Toyota Yaris 1.5 G (XP90) (2006-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 109 hp |
| แรงบิด / Torque | 141 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 12 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1060 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3750 x 1695 x 1520 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2460 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 290 L |
| ราคา / Price | ฿669,000 |