Starting from ฿3,499,000
Toyota GR Yaris 1.6 Turbo AWD 6MT (2024) — Full specs, price from ฿3,499,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1618 cc |
| แรงม้า / Power | 268 hp |
| แรงบิด / Torque | 370 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1020 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3785 x 1695 x 1510 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2460 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 286 L |
| ASEAN NCAP | 4 ดาว (2017) |
| ราคา / Price | ฿3,499,000 |