Last MSRP ฿450,000
Triumph America America (Carbureted) (2002-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 790 cc |
| แรงม้า / Power | 55 hp |
| แรงบิด / Torque | 61 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 260 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2350 x 970 x 1185 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1660 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 720 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿450,000 |