Last MSRP ฿729,000
Triumph Speed Triple Speed Triple 1200 RS (2021-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1160 cc |
| แรงม้า / Power | 180 hp |
| แรงบิด / Torque | 125 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 215 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2073 x 776 x 1101 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1440 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 830 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿729,000 |