Triumph Speed Triple Speed Triple S/R 1050 (2016-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1050 cc |
| แรงม้า / Power | 140 hp |
| แรงบิด / Torque | 112 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 215 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2065 x 770 x 1105 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1437 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 825 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |