Last MSRP ฿599,000
Triumph Speed Twin Speed Twin 1200 (2019-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1200 cc |
| แรงม้า / Power | 97 hp |
| แรงบิด / Torque | 112 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 215 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 19 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2099 x 760 x 1110 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1430 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 807 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿599,000 |