Last MSRP ฿680,000
Triumph Speedmaster 1200 (2018-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1200 cc |
| แรงม้า / Power | 77 hp |
| แรงบิด / Torque | 106 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 300 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2240 x 890 x 1085 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1510 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 705 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿680,000 |