Last MSRP ฿550,000
Triumph Speedmaster 900 (2005-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 865 cc |
| แรงม้า / Power | 61 hp |
| แรงบิด / Torque | 74 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 260 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2230 x 860 x 1085 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1584 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 690 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿550,000 |