Starting from ฿499,000
Triumph Street Triple Street Triple 765 RS (2023) — Full specs, price from ฿499,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 765 cc |
| แรงม้า / Power | 130 hp |
| แรงบิด / Torque | 80 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 19 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2055 x 770 x 1070 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1410 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 836 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿499,000 |