Last MSRP ฿390,000
Triumph Street Twin Street Twin (Euro 4) (2016-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 900 cc |
| แรงม้า / Power | 55 hp |
| แรงบิด / Torque | 80 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2090 x 755 x 1105 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1415 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 750 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿390,000 |