Last MSRP ฿680,000
Triumph Thruxton R 1200 (2016-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1200 cc |
| แรงม้า / Power | 96 hp |
| แรงบิด / Torque | 112 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 230 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2155 x 730 x 1060 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1490 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 810 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿680,000 |