Starting from ฿999,000
Triumph Tiger 1200 Tiger 1200 GT Pro (2022) — Full specs, price from ฿999,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1160 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 130 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | SHAFT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 230 km/h |
| 0-100 km/h | 3.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 245 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2260 x 840 x 1420 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1560 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 850 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿999,000 |