Last MSRP ฿1,049,000
Triumph Tiger 1200 Tiger 1200 XCa (2018-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1215 cc |
| แรงม้า / Power | 141 hp |
| แรงบิด / Torque | 122 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | SHAFT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 230 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 245 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2310 x 870 x 1420 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1540 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 835 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,049,000 |