Starting from ฿599,000
Triumph Tiger 900 Tiger 900 GT Pro (2024) — Full specs, price from ฿599,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 888 cc |
| แรงม้า / Power | 108 hp |
| แรงบิด / Torque | 90 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 3.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 195 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 19 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2215 x 830 x 1410 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1540 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 820 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿599,000 |