Starting from ฿359,000
Triumph Tiger Sport 660 Tiger Sport 660 Low Seat (Accessory option) (2022) — Full specs, price from ฿359,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 660 cc |
| แรงม้า / Power | 81 hp |
| แรงบิด / Torque | 64 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 195 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 26 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2071 x 834 x 1399 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1418 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 810 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿359,000 |